МРТ - магнітно-резонансна томографія
У нашому відділенні магнітно-резонансна томографія проводиться на апараті Philips Achieva 1.5 тесла, канальний, (виробництво Нідерланди). Дана машина комбінує в собі все необхідне для отримання зображення високої якості.
Режим роботи:
- КТ/МРТ: 09:00-16:00
- Рентген: 09:00-15:00
- Інші відділення: 09:00-16:00
- У вихідні дні - за домовленістю
Адреса:
- вул. Бульварно-Кудрявська,27,
Київ, 01601, Україна - Чеховський провулок, 7,
Київ, 01601, Україна
МРТ – (магнітно-резонансна томографія) – це безболісний метод медичної діагностики, що дозволяє діагностувати захворювання без променевого навантаження. Великою перевагою цього методу є можливість застосування дітям будь-якого віку і вагітним. Відносним протипоказанням є клаустрофобія.
У нашому відділенні магнітно-резонансна томографія проводиться на апараті Philips Achieva 1.5 тесла, канальний, (виробництво Нідерланди). Дана машина комбінує в собі все необхідне для отримання зображення високої якості.
У нашому центрі ви можете обстежити наступні області дослідження:
- дослідження хребетного стовпа;
- дослідження головного мозку;
- дослідження судин;
- дослідження суглобів;
- дослідження м’яких тканин.
Всі дослідження, при необхідності можливо проводити із застосуванням контрастного підсилення.
Вадим Борисович Мазевич молодший науковий співробітник
Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – спосіб отримання томографічних медичних зображень для дослідження внутрішніх органів і тканин з використанням явища ядерного магнітного резонансу. Спосіб заснований на вимірюванні електромагнітного відгуку атомних ядер, найчастіше ядер атомів водню, а саме на порушення їх певним поєднанням електромагнітних хвиль в постійному магнітному полі високої напруженості.
Інформація для пацієнтів
Вас направили на магнітно-резонансну томографію (МРТ)?
Це складний, але безпечний і ефективний метод діагностики, не пов’язаний з іонізуючим випромінюванням і введенням будь-яких радіоактивних речовин. Основою для зображень МРТ є магнітне поле і радіочастотні імпульси.
Під час дослідження пацієнт поміщається в тунель томографа. Зазвичай діаметр тунелю складає 70-80 см. Тунель відкритий з двох сторін. Вентиляція і освітлення продумані для максимального комфорту пацієнта під час дослідження.
МРТ дозволяє отримувати чіткі зображення внутрішніх органів, допомагає встановити діагноз і призначити правильне лікування.
Направлення на МРТ не обов’язково означає, що у Вас є будь-яке захворювання – можливо, Ваш лікар бажає уточнити стан Вашого здоров’я.
Історія методу МРТ
МР-томографія заснована на феномені ядерного магнітного резонансу (ЯМР). Дане явище було відкрито в 1946 р дослідниками з Стендфордського і Гарвардського університетів. ЯМР – це можливість поглинати або випромінювати енергію радіочастотних імпульсів ядрами деяких речовин (найчастіше – водню), що знаходяться в магнітному полі, при збігу частоти імпульсів з частотою обертання ядер. У 1952 р Ф. Блох і Е. Пурселя за це відкриття отримали нобелівські премії.
У 1973 р Пол Лаутербур отримав перше зображення МРТ. Це було зображення двох трубочок, наповнених рідиною. У 2003 р Пол Лаутербур і Пітер Менсфілд отримали нобелівську премію за створення методу МРТ. Пітер Менсфілд показав, як радіосигнал, отриманий від МР-спектрометра, може бути перетворений в зображення.
Перший МР-томограф в СРСР був встановлений в 1984 р в інституті клінічної кардіології ім. А.Л. Мясникова.
Можливості та переваги методу МРТ
МРТ – один з найефективніших методів діагностики захворювань головного і спинного мозку, хребта, суглобів, органів черевної порожнини (за винятком шлунка і кишечника) і малого тазу, а також серця і судин. МРТ найчастіше застосовується як метод уточнюючої діагностики.
Головними перевагами МРТ є високий мяготканний контраст (що дозволяє отримувати якісні зображення різних м’яких тканин без введення контрастного препарату), а також відсутність променевого навантаження.
Як правило, МРТ не застосовують для досліджень ленів, шлунка і кишечника, кісток.
Протипоказання до МРТ
Абсолютними протипоказаннями до МРТ є наявність кардіостимулятора (штучного керувача ритму, кардиовертера, пейсмейкера) або інших імплантованих програмованих пристроїв, а також наявність металу близько головного мозку або очі.
В інших випадках, як правило, дослідження проводити можна. Проте, перед початком дослідження обов’язково повідомте лікаря або медсестри такі відомості про себе:
- Чи є у Вас штучні керувачі ритму, протези клапанів серця, штучні суглоби, дужки, фільтри і будь-які інші пристрої медичного призначення з металу, що знаходяться усередині Вашого тіла?
- Чи виконувалися Вам раніше операції на головному мозку, серці або інших органах?
- Чи є у Вас в тілі будь-які немедичні металеві об’єкти (осколки, стружки)?
- Чи страждаєте Ви епілепсією, судорожними припадками, чи були у Вас випадки втрати свідомості?
- Якщо Ви вагітні, скажіть про це лікареві перед обстеженням.
Підготовка
Ви або Ваш лікар узгоджують заздалегідь дату і час дослідження. Зазвичай не потрібно якої-небудь спеціальної підготовки до дослідження, немає обмежень в прийомі їжі.
Виняток становлять дослідження МРТ черевної порожнини з виконанням МР-холангиографии (необхідно виконувати на голодний шлунок – не їсти мінімум 4 години перед дослідженням) і МРТ органів малого тазу (краще виконувати з наповненим сечовим міхуром – перед дослідженням потрібно випити кілька склянок рідини). Перед МРТ органів черевної порожнини, а також будь-якими дослідженнями з внутрішньовенним введенням контрастної препарату небажаний рясний прийом їжі, хоча легкий сніданок або обід не завадять.
Як проходить обстеження
Перед дослідженням, будь ласка, зніміть з себе і залиште в зазначеному місці всі предмети і частини одягу, що містять метал (гачки, гудзики, кнопки, блискавки, пряжки і т.д.). Перевірте кишені металеві предмети (ключі, монети та ін.), Магнітні носії (касети, дискети, кредитні картки). Зніміть металеві прикраси, годинники. Якщо на Вас є косметика з частинками металу, змийте її. Металеві зуби зазвичай істотно не впливають на якість зображень.
Медсестра або лікар запросять Вас в зал для МР-досліджень. Вас попросять лягти на стіл і помістять усередину великої труби (тунель магніту). Під час всього дослідження лікар буде спостерігати за Вами за допомогою відеокамери. Якщо виникне необхідність, Ви зможете зв’язатися з ним за допомогою спеціального переговорного пристрою.
Можливо, в процесі дослідження виникне необхідність у введенні контрастного засобу. Це потрібно для того, щоб краще “висвітити” цікавлять лікаря області. Контрастні препарати для МРТ – це з’єднання на основі гадолінію, які вводяться внутрішньовенно в обсязі 5-20 мл. Зазвичай ця процедура не супроводжується якими-небудь неприємними відчуттями або побічними реакціями.
Ваше головне завдання – зберігати нерухомість протягом усього дослідження (його тривалість зазвичай становить 20-30 хв). Від цього залежить якість одержуваних зображень.
Під час дослідження буде чути ритмічний гучний звук різного тону і рівня. Це пов’язано з нормальним функціонуванням приладу.
Після закінчення дослідження, отримані результати можна буде забрати на наступний день, або вони будуть передані Вашого лікаря або фахівця, який направив Вас нас обстеження. При термінової необхідності і за узгодженням з лікарем можливе отримання результатів протягом 1 години після дослідження.
До і під час процедури МРТ
Перед скануванням потрібно зняти всі металеві предмети, перевірити наявність татуювань і лікарських пластирів. Тривалість сканування МРТ становить зазвичай до 20-30 хвилин, але може тривати довше. Зокрема, сканування черевної порожнини займає більше часу, ніж сканування головного мозку.
Так як МР томографи виробляють гучний шум, обов’язково використовується захист для вух (беруші або навушники).
Для деяких видів досліджень використовується внутрішньовенне введення контрастної речовини.
Перед призначенням МРТ пацієнтам рекомендується дізнатися: яку інформацію дасть сканування і як це відіб’ється на стратегії лікування, чи є протипоказання для МРТ, чи буде використовуватися контраст і для чого. Перед початком процедури: як довго триватиме сканування, де знаходиться кнопка виклику і яким способом можна звернутися до персоналу під час сканування.
Особливості застосування медичного обладнання в приміщеннях, де проводиться МРТ
Поєднання інтенсивного магнітного поля, що застосовується при МРТ скануванні, і інтенсивного радіочастотного поля пред’являє екстремальні вимоги до медичного обладнання, що використовується під час досліджень. Воно повинно мати спеціальну конструкцію і може мати додаткові обмеження щодо використання поблизу установки МРТ.
Протипоказання
Існують як відносні протипоказання, при яких проведення дослідження можливо за певних умов, так і абсолютні, при яких дослідження неприпустимо.
Абсолютні протипоказання
- встановлений кардіостимулятор (зміни магнітного поля можуть імітувати серцевий ритм).
- феромагнітні або електронні імплантати середнього вуха.
- великі металеві імплантати, феромагнітні осколки.
- феромагнітні апарати Ілізарова
Відносні протипоказання
- інсулінові насоси
- нервові стимулятори
- неферомагнітними імплантати внутрішнього вуха,
- протези клапанів серця (у високих полях, при підозрі на дисфункцію)
- кровоспинні кліпси (крім судин мозку),
- декомпенсована серцева недостатність,
- перший триместр вагітності (на даний момент зібрано недостатня кількість доказів відсутності тератогенного ефекту магнітного поля, однак метод краще рентгенографії та комп’ютерної томографії)
- клаустрофобія (панічні напади під час перебування в тунелі апарату можуть не дозволити провести дослідження)
- необхідність в фізіологічному моніторингу
- неадекватність пацієнта
- важкий / вкрай важкий стан пацієнта за основним / супутнім захворювання
- наявність татуювань, виконаних за допомогою барвників з вмістом металевих з’єднань (можуть виникати опіки).
До відносних протипоказань МРТ потрібно додати зубні протези і брекет-системи, так як можливі артефакти неоднорідності поля.
Широко використовується в протезуванні титан не є феромагнетиком і практично безпечний при МРТ; виняток – наявність татуювань, виконаних за допомогою барвників на основі сполук титану (наприклад, на основі діоксиду титану).
Додатковим протипоказанням для МРТ є наявність кохлеарних імплантатів – протезів внутрішнього вуха. МРТ протипоказана при деяких видах протезів внутрішнього вуха, так як в кохлеарном імплантаті є металеві частини, які містять феромагнітні матеріали.
Якщо МРТ виконується з контрастом, то додаються такі протипоказання:
- гемопоетичних анемія;
- Індивідуальна непереносимість компонентів, що входять до складу контрастної речовини;
- Хронічна ниркова недостатність, так як в цьому випадку контраст може затримуватися в організмі;
Вагітність на будь-якому терміні, так як контраст проникає через плацентарний бар’єр, а його вплив на плід поки погано вивчено