Розрив обертальної манжети плеча – симптоми, діагностика. лікування

Розрив обертальної манжети плеча – симптоми, діагностика. лікування

Серед найбільш поширених причин болю у плечі є пошкодження обертальної манжети плеча. Обертальна або ротаторна  манжета плеча – збірне поняття, яке включає 4 основні м’язи плеча. Симптоми різноманітні: від нічного болю, що  турбує хворого, до різного ступеню обмеження рухів в суглобі, втрати сили м’язів. Для діагностики використовуються різні тести, найбільш інформативним є МРТ плеча.

https://www.facebook.com/1380215965636874/videos/1461762710815532/

Розрив обертальної манжети  – особливо болюче пошкодження, яке до того ж супроводжується слабкістю руки (перш за все порушенням відведення плеча). Дане травматичне пошкодження може статись у людей різного віку, але найчастіше зустрічається у пацієнтів похилого віку. Типовий пацієнт з розривом обертальної манжети – це людина похилого віку, у якого впродовж деякого часу відмічався біль в плечі. Після звичайного падіння або підняття важкого біль у плечовому суглобі значно підсилюється, крім того після травми пацієнт не може підняти руку догори.

Симптоми розриву сухожилків ротаторної манжети плечового суглобу часто відбуваються на тлі попередніх дегенеративних змін (тендопатії). Розвитку тендопатії сприяє щоденна робота з піднятими руками (штукатури), при постійному виконанні кидкових рухів (штовхачі ядра). Розрив характеризується різким посиленням болю та ослабленням руки, аж до повної неспроможності рухати рукою. Розриви бувають частковими або повними, коли сухожилок того чи іншого м’яза повністю відривається від місця прикріплення до плечової кістки. Інтенсивність болю залежить від обсягу розриву – як правило, чим більший розрив, тим сильніший біль, і тим більше обмеження рухів. При часткових розривах можливість руху рукою зберігається.

Локалізація болю залежить від того, який сухожилок обертальної манжети пошкоджено. Найчастіше пошкоджується сухожилок надостьового м’яза, що зазвичай проявляється повною нездатністю відвести руку вбік (при повному розриві) або посиленням болю при відведенні руки вбік в амплітуді від 30 до 60 градусів. Багато з пацієнтів відзначають, що не можуть спати на стороні хворого плечового суглобу.

При частковому розриві надостьового м’яза можливе консерва­тивне лікування, для чого кінцівку потрібно фіксувати в положе­нні відведення, згинання наперед і зовнішньої ротації плеча терміном до 4—5 тижнів. Лікування повного розриву надостьового м’яза — тільки оперативне.

Донедавна застосовували лише класичний хірургічний метод – еполетоподібним розрізом відтинають верхній дельтовидний м’яз, щоб отримати доступ до розташованого нижче надостьового, і підшивають відірваний сухожилок до великого горбка плеча. Кінцівку фіксують відвідною шиною терміном до 6—8 тижнів. Лікувальну гімнастику для м’язів плечового поясу починають на 7—8-у тижні. Весь процес лікування разом з наступною реабілітацією при такому методі займає більше, ніж півроку.

АртроскопияХоча пошкодження і розриви ротаторної манжети плеча є дуже частою патологією, до розвитку артроскопії плеча було дуже мало відомо про це. Зараз відновлення пошкоджень ротаторної манжети плеча під артроскопічним контролем є «золотим стандартом» у всьому світі. Операція проводиться без розрізів, через проколи. В порожнину плечового суглобу через прокол вводиться спеціальний оптичний прилад – артроскоп, що дозволяє оглянути суглоб, виявити пошкодження та усунути його. Через інші проколи (від 4 до 6) в порожнину суглоба вводяться спеціальні інструменти, що дозволяють підшити відірвану зв’язку чи сухожилок. Таким чином можна пришити сухожилки в плечовому суглобі без розрізу дельтовидного м’яза, що значно скорочує термін реабілітації – на другий день після операції вже можна починати заходи пасивної реабілітації, і через 3 місяці функція плеча вже повністю відновлюється.

Артроскопия плечаВ нашому інституті в клініці мікрохірургії та реконструктивно-відновної хірургії верхньої кінцівки проводиться повний спектр артроскопічних операцій на плечовому суглобі, в тому числі при застарілих травмах майже будь-якого терміну, будь-якої складності, на сучасному обладнанні світових виробників. За консультацією можна звертатись у поліклініку у будь-який четвер, де черговий лікар клініки призначить необхідні обстеження та лікування.

Для діагностики травми необхідно визначити характер болю в плечі, термін давності пошкодження. Далі необхідно провести огляд, під час якого проводяться спеціальні тести, за якими вже з високим ступенем імовірності можна з’ясувати, який саме сухожилок пошкоджено. Обов’язкове виконання рентгенографії, а у випадку неясного діагнозу і з метою уточнення обсягу пошкодження виконується ультразвукове дослідження або магнітно-резонансна томографія.