Пошкодження зв’язок ключично-акроміального суглобу. Вивих акроміального кінця ключиці

Пошкодження зв’язок ключично-акроміального суглобу.  Вивих акроміального кінця ключиці

Рентгенобстеження
Стандартна передньо-задня рентгенограма плечового суглоба.
В сумнівних випадках – стрес-рентгенографія плечового суглоба з осьовим навантаженням (хворий тримає у травмованій руці груз 5-8 кг).

Класифікація
Загальновизнаною є шестиступенева класифікація пошкоджень зв’язок ключично-акроміального суглоба, яка первинно була триступеневою,  запропонована Allman та Tossy в 1967 році, до якої пізніше Rockwood додав ще три ступені тяжкості пошкодження.

Зображення

Ступінь

Опис

1

розтягнення зв’язок ключично-акроміального суглобу;
ключично-акроміальний суглоб інтактний, ключично-клювовидні зв’язки інтактні, дельтоподібний та трапецієподібний м’язи інтактні.

2

пошкодження зв’язок ключично-акроміального суглобу;
вертикальне зміщення (підвивих) плечового комплексу в ключично-акроміальному суглобі більше 50%; ключично-клювовидні зв’язки розтягнуті; дельтоподібний та трапецієподібний м’язи інтактні.

3

пошкодження зв’язок ключично-акроміального суглобу та  ключично-клювовидних зв’язок; повне зміщення донизу (вивих) плечового комплексу в ключично-акроміальному суглобі, дельтоподібний та трапецієподібний м’язи в місці прикріплення до дистального кінця ключиці зазвичай надірвані (також, дуже рідко – може бути перелом клювоподібного відростка).

4

пошкодження зв’язок ключично-акроміального суглобу та  ключично-клювовидних зв’язок; повне зміщення (вивих) плечового комплексу в ключично-акроміальному суглобі із зміщенням ключиці дозаду, дельтоподібний та трапецієподібний м’язи в місці прикріплення до дистального кінця ключиці відірвані.

5

пошкодження зв’язок ключично-акроміального суглобу та  ключично-клювовидних зв’язок; повне зміщення (вивих) плечового комплексу в ключично-акроміальному суглобі з невідповідністю від 100% до 300% між ключицею та лопаткою; дельтоподібний та трапецієподібний м’язи в місці прикріплення до дистальної третини ключиці відірвані.

6

пошкодження зв’язок ключично-акроміального суглобу та  ключично-клювовидних зв’язок; повний вивих в ключично-акроміальному суглобі із зміщенням акроміального кінця ключиці під акроміальний відросток або під клювоподібний відросток; дельтоподібний та трапецієподібний м’язи в місці прикріплення до дистальної ключиці відірвані.

Лікування
Консервативне:
при 1 – 2 ступені тяжкості пошкодження (знеболення, косиночка іммобілізація 2-3 тижні)

При  2 ступені тяжкості – тільки у випадках хронічного больового синдрому у віддаленому періоді (резекція дистального кінця ключиці та реконструкція ключично-клювоподібної зв’язок)

Доступ – повздовжній дугоподібний над ключично-акроміальним суглобом, також  можливе використання поперечного доступу «удар шаблі»

Оперативне при 3-6 ступенях тяжкості пошкодження:
При  3 – 6 ступенях тяжкості – відкрите усунення вивиху з фіксацією ключично-акроміального суглобу та швом (або пластикою) ключично-клювоподібних зв’язок

Після усунення вивиху для фіксації можливе використання:

  1. спеціальної гачкоподібної 3,5 мм пластини для ключиці
  2. трансартикулярної фіксації ключично-акроміального суглоба за Вебером (двома шпицями Кіршнера та 8-подібною дротяною петлею)
  3. позиційного спонгіозного гвинта з шайбою для фіксації ключиці до клювоподібного відростка
  4. Різноманітних стягуючих пристроїв (ендобатони + лавсанові або інші нитки), що малоінвазивно імплантуються.
  5. застарілих випадках при  3 – 6 ступенях тяжкості – резекція дистального кінця ключиці та реконструкція (пластика)  ключично-клювоподібної зв’язок.